
A valós eszközök tokenizációjának fellendülése
Az Egyesült Arab Emírségek (UAE) egyre inkább a blokklánc-technológia és a digitális eszközök globális központjává válik. Az ország proaktív szabályozási megközelítése hozzájárul a valós eszközök (RWA) tokenizációjának gyors növekedéséhez. Az RWA tokenizáció lehetővé teszi, hogy fizikai vagy pénzügyi eszközöket digitális tokenekké alakítsanak, amelyek növelik a likviditást és a befektetők számára könnyebb hozzáférést biztosítanak.
Február 3-án az onchain RWA-k összértéke elérte a rekordmagas 17 milliárd dollárt, ami azt jelzi, hogy ez a szektor 2025 egyik legfontosabb kriptobefektetési trendjévé válhat. A piac iránti kereslet folyamatosan növekszik, és az Egyesült Arab Emírségek számos szereplője már aktívan dolgozik az eszközök tokenizálásán.
Ingatlanpiac: A tokenizáció legnagyobb nyertese
A valós eszközök tokenizációjának egyik legnagyobb haszonélvezője az ingatlanszektor, különösen Dubaj dinamikusan fejlődő ingatlanpiaca. Scott Thiel, a Tokinvest vezérigazgatója szerint az ingatlanfejlesztők és nagybefektetők egyre inkább alternatív finanszírozási és értékesítési lehetőségként tekintenek a tokenizációra.
Január 9-én a Mantra nevű blokklánc-cég bejelentette, hogy 1 milliárd dolláros megállapodást kötött a Damac Grouppal, amely az Egyesült Arab Emírségek egyik legnagyobb konglomerátuma. A szerződés értelmében a Damac csoport ingatlanvagyona kizárólag a Mantra blokkláncán lesz elérhető 2025 folyamán. Emellett a Mantra február 19-én megszerezte a Virtual Asset Regulatory Authority (VARA) engedélyét, amely lehetővé teszi számára, hogy kiterjessze tevékenységét a Közel-Keleten és Észak-Afrikában.
Az ingatlanpiac mellett a tokenizáció egyre nagyobb teret nyer a pénzügyi és divatiparban, valamint a kockázati tőkebefektetések piacán. Az OKX MENA vezérigazgatója, Rifad Mahasneh szerint ez az átalakulás természetes folyamat, mivel a kriptovaluták és a valós eszközök tokenizációja iránti kereslet egyre inkább összefonódik.
A szabályozás szerepe a piac fejlődésében
Az Egyesült Arab Emírségek egyedülállóan előremutató szabályozási környezete kulcsszerepet játszik az RWA tokenizáció sikerében. Scott Thiel, aki 2022-ben segített kialakítani a VARA szabályozási keretrendszerét, úgy véli, hogy a világ számos országával ellentétben az UAE valódi elkötelezettséget mutat a digitális eszközök szabályozásának tisztázása iránt.
A világ számos pénzügyi központja – például az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Szingapúr – továbbra is küzd a tokenizált eszközök törvényes és megfelelőségi kérdéseinek kezelésével. Ezzel szemben az Egyesült Arab Emírségek egy világos és átlátható szabályozási környezetet teremtett, amely vonzóvá teszi az országot a Web3 és blokklánc-iparág szereplői számára.
A megfelelő szabályozási háttér csökkenti a kockázatokat, és ösztönzi az új technológiák és üzleti modellek elterjedését. A Mantra vezérigazgatója, John Patrick Mullin szerint a Közel-Kelet és Észak-Afrika régióban további növekedés várható, mivel az itt élő lakosság nagy része digitálisan tájékozott, és nyitott az új technológiákra.
Bár az ingatlanpiac jelenleg a tokenizáció legaktívabb területe, a szakértők szerint a következő években más iparágak is profitálhatnak belőle, például a szén-dioxid-kvóták vagy a szellemi tulajdon tokenizálása révén. Az Egyesült Arab Emírségek előremutató szabályozási környezete és a technológiai fejlődés iránti nyitottsága biztosíthatja, hogy az ország továbbra is vezető szerepet töltsön be a digitális eszközök piacán.
Be the first to comment